Wok tiganj potiče iz Kine a koristi se u čitavoj Aziji kao primarna posuda za kuvanje i prženje. Zbog svog jedinstvenog oblika i stila zahteva posebne tehnike pripreme hrane. Ovde su izdvojeni najvažniji saveti koji će vam pomoći da vaš wok tiganj iskoristite na pravi način.
1. Izaberite pravu veličinu wok tiganja za kuvanje. Kod prženja hrane neće vam biti potreban wok veći od 40 cm, jer će vam biti teško da rukujete njime, da ga podižete i prevrćete hranu. Za ostale metode kuvanja, veći wok tiganj može biti koristan. Potrebno je voditi računa da se ne prepuni namirnicama jer tada hrana ne može biti gotova dovoljno brzo. Preporučljivo je da se ostavi par santimetara slobodnog prostora na vrhu wok tiganja. Wok tiganj prečnika 28 cm može da odgovori vašim zahtevima prilikom svakodnevne kućne upotrebe.
2. Pripremite sve sastojke pre početka kuvanja. Wok tiganj veoma brzo dostiže visoku temperaturu. Potrebno je da nadgledate ubačene namirnice sve vreme. Nemojte sebi dozvoliti da se odaljite i da naknadno pripremate namirnice, jer će vam hrana zagoreti.
3. Zagrejte dobro wok tiganj pre nego što dodate ulje. Suv tiganj zagrejte dok ne počne da se puši, tada se otvaraju pore u tiganju, koje zadžavaju najbolju aromu začina i namirnica. Čim se doda ulje, pore wok tiganja se polako zatvaraju.
4. Pažljivo odaberite ulje za pripremu hrane. Preporučljivo je ulje od semenki groždja, ulje kikirikija, sojino ulje i polupreradjeno susamovo ulje. Nikako ne koristiti nerafinisano susamovo ulje, kao i ulja sa visokim sadržajem masti (poput ribljeg ulja). To može da spali tiganj.
5. Kuvajte na visokoj temperaturi. Visoka temperatura je ključ za kuvanje u wok tiganju. Na temperaturi preko 200° C, iseckano meso i povrće vrlo brzo dobijaju svež, hrskav i originalan ukus koji može da pruži samo wok tiganj.
6. Kuvajte na gasni gorionik (plin). Gasni gorionici koriste otvoreni plamen za zagrevanje tiganja, za razliku od klasičnih ringli. Ringle zadržavaju toplotu, što otežava brzo povećanje ili smanjivanje temperature. Sa gasnim gorionikom, plamen se može lako podesiti i efekat je trenutan, dajući vam bolju kontrolu nad svojim wok tiganjem, tako da hrana ne može zagoreti.
7. Koristite vok kutlaču, lopaticu. Prilikom spremanja hrane u wok tiganju, potrebno je i koristiti adekvatne kutlače. Zakrivljeni kraj wok kutlače može dostići suženja zakrivljene površine na dnu wok tiganja, dok standardne kutlače i lopatice to ne mogu, pa može doći do zagorevanja namirnica. Za duboko prženje koristite dugačku perforiranu kutlaču.
8. Mrdajte wok. Specifičan ukus se dobija neprestanim mrdanjem woka tako da se namirnice i začini „mešaju“ unutra. Zbog velike temperature, važno je da se wok tiganj često naginje na stranu, tako se hrana neće zalepiti i zagoreti.
9. Duboko prženje u vašem woku. Wok tiganj ne služi samo za prženje hrane i spremanje pirinča. Takodje je idealan za duboko prženje. U standardan tiganj morate dodati dosta ulja, kako bi dostigli nivo, dovoljan da potopi hranu koja se sprema. Zakrivljeno i suženo dno, wok tiganja, stvara dodatnu dubinu i potrebno je manje ulja, što čini prženje efikasnije i ekonomičnije. Pravilno korišcenje wok tiganja daje jednistven ukus vašim obrocima, koji se ne mogu dobiti spremanjem drugom vrstom tiganja.
10. Kako da očistite wok tiganj? Izbegavajte da vaš wok tiganj perete u mašini za pranje posudja. Najpre ga potopite u toplu vodu, zatim sundjerom ili mekom četkom uklonite ostatke hrane izbegavajući deterdžente, nakon toga predjite krpom. Ako ostaju tragovi, ponovo ga zagrejte na srednjoj temperaturi, zatim uklonite ostatke papirnim ubrusom ili krpom. Najbolji način da sačuvate funkcionalnost i kvalitet je da se pridržavate pravilnog održavanja.