Mikrotalasna rerna Gorenje – najbolji odnos cene i kvaliteta
Gorenje kao vodeći proizvodjač mikrotalasnih rerni na tržištu je svakako naša preporuka. U skladu sa potražnjom, postoji veliki broj modela koji su prilagodjeni zahtevima klijenata. Gorenje Vam pruža najbolji odnos cene i kvaliteta. Sigurni smo da ćete medju Gorenje proizvodima, lako pronaći mikrotalasnu rernu koja će vam odgovarati.
Navodimo samo neke od karakteristika koje odlikuju Gorenje mikrotalasne rerne:
„Smart Display“ – Pokazivač. Smešten je po celoj visini mikrotalasne rerne. Sem toga što doprinosi lepom izgledu, izuzetno je pregledan i koristan jer omogućava praćenje rada na osnovu odabrane funkcije.
„Inox terior“ – Nerdjajući čelik. Unutrašnjost nekih od Gorenje mikrotalasnih rerni je od nerdjajućeg čelika što doprinosi odličnim rezultatima pripreme jela. Nerdjajući čelik naime omogućava bolje kruženje mikrotalasa.
Mulitfunkcionalnost – mikrotalasi, konvekcija i gril. Ugradne mikrotalasne rerne Gorenje sadrže sve prednosti mikrotalasa, konvekcije i grila, dok njihova kombinacija daje nove kulinarske mogućnosti i iskustva kuvanja. Funkcija korišćenja konvekcije i grila omogućuje spretno pripremanje jela, posebno manjih komada mesa, pizze i mnogih drugih jela.
Sigurni elektronski izbori i samostalni programi – Sve ugradne Gorenje garantuju jednostavno elektronsku upravljanje. Kod automatskih programa za pečenje pica (za podgrevanje napitaka i slično) dovoljno je da unesete težinu namirnice, a mikrotalasna će sama odrediti proces. Mogućnost elektronskog upravljanja garantuje tačno postavljanje vremena i načina zagrevanja.
Vrhunsko odmrzavanje i pečenje uz pomoć mikrotalasa – Funkcija „cycling defrost“ sa podešenim uzastopnim pulsiranjem mikrotalasne energije brine za uspešno i ravnomerno odmrzavanje. Funkcija Turbo pečenja u kombinaciji sa konvekcijskim kuvanjem sa vrućim vazduhom i žarom je pravi izbor za hrskavu zapečenu hranu, koju je do sada u mikrotalasnoj pećnici bilo nemoguće spremiti.
„Gourmet wave system“ – Ovaj sistem sa posebnom podeljenošću toplote garantuje sigurnost čuvanja ukusa hrane, a istovremeno omogućava manju potrošnju električne energije (zbog pretvaranja električne energije u mikrotalasnu energiju), a da se pri tom ne smanji moć delovanja mikrotalasa.
U nastavku su objašnjenja i korisni saveti koji vam mogu pomoći ukoliko ste u dilemi da li vam treba mikrotalasna rerna ili ne. Gorenje mikrotalasna rerna može naći mesto u vašem domu za široku upotrebu.
Šta su to mikrotalasi?
Kao kod radijskih i televizijskih talasa, mikrotalasi su oblik elektromagnetnog zračenja. Ovo zračenje proizvodi magnetron koji u unutrašnjosti mikrotalasne rerne svojim mikrotalasima stvara trenje u molekulima (vode, masti) unutar namirnica. Zbog trenja se razvija toplota pri čemu se namirnica odledi, zagreje i skuva. Vreme kuvanja i pečenja je bitno kraće (oko 60%) u poredjenju sa klasičnim spremanjem jer mikrotalasi prodiru u namirnicu sa svih strana. Energija se iskorišćava u celosti.
Zašto Gorenje mikrotalasna rerna?
Gorenje vam nudi veliki izbor mikrotalasnih rerni po pristupačnoj ceni, modernog dizajna, sa naprednim funkcijama koje olakšavaju pripremu hrane i napitaka. Mikrotalasna rerna je neizostavni deo savremene kuhinje. Ako je pravilno upotrebljavamo i koristimo sve što ona može i nudi, uštedećemo vreme i energiju. Kod nekih jela smanjuje uobičajeno vreme pripreme i do 75%.
Prednosti pripreme hrane u mikrotalasnoj rerni:
– Štedljivost. Mikrotalasne rerne nije potrebno zagrevati unapred, hrana se brže priprema pa su samim tim troškovi potrošnje energije manji.
– Mirisi ostaju unutar rerne.
– Posuda u kojoj se priprema i kuhinja ostaju hladni jer se zagreva samo hrana.
– Manji je rizik da ćemo se opeći jer posudu greje samo toplota hrane.
– Čišćenje mikrotalasne rerne je lakše jer se hrana u njoj ne zapeče kao kod klasičnih rerni.
Za šta se sve može koristiti mikrotalasna rerna?
U mikrotalasnoj rerni se mogu pripremiti razna jela, počevši od najosnovnijih do sprecijaliteta. Povrće, poslastice od voća, jela od mesa i ribe kod spremanja u mikrotalasnoj čuvaju svežinu i boju. Gorenje mikrotalasna rerna može biti veoma korisna za kompletnu ili delimičnu pripremu obroka, odmrzavanje hrane ali i za čišćenje. Nekoliko praktičnih saveta za upotrebu:
Dezinfekcija sundjera – Stari sundjer možete srediti da bude kao nov. Izmašćen sundjer potopite da odstoji malo u vodi, u koju ste sipali malo sirćeta ili limunovog soka, zatim ga stavite u mikrotalasnu na najjaču temperaturu tokom jednog minuta.
Dezinfekcija plastične daske za sečenje – Korišćenu dasku najpre dobro oprati, zatim namazati limunom sa obe strane i takvu staviti u mikrotalasnu rernu i podesite na minut.
Priprema krompira – U Gorenje mikrotalasnoj možete vrlo brzo skuvati krompir, za samo četiri minuta. Takodje možete napraviti ukusan čips sa znatno manje masnoće u odnosu na kupovne.
Kuvanje povrća – U Gorenje mikrotalasnoj rerni možete skuvati povrće bez vode. Ubacite povrće u odgovarajuću činiju (namenjenu za upotrebu u mikrotalasnoj rerni) i pokrijte poklopcem. Od vrste povrća zavisi koliko se vremena kuva na najjačoj temperaturi. Za pečurke, spanać ili grašak potrebno je 30 sekundi, a za četiri minuta možete skuvati šargarepu i ostalo hrskavo povrće.
Lakše cedjenje citrus voća – Limun ili limetu pre upotrebe ubacite na 20 sekundi u mikrotalasnu. Nakon toga lakše ćete cediti voće i dobićete više soka.
Koje se posudje može koristiti prilikom pripreme hrane?
Tanjiri – danas većina tanjira ima mogućnost upotrebe u mikrotalasnoj rerni. Ako ste ipak u dilemi proverite kod proizvodjača ili prodavca.
Staklene posude – Sve staklene posude se mogu upotrebljavati u mikrotalasnoj. Treba izbegavati samo tanko staklo, npr. čaše, jer se može desiti da pukne zbog visoke temperature.
Plastične posude – Mogu se upotrebljavati samo za potrebe brzog zagrevanja hrane (koja nije masna) i to na nižim temperaturama. Kod duže upotrebe dolazi do topljenja plastike, zato budite pažljivi. Masnu hranu je najbolje zagrevati u vatrostalnim ili keramičkim posudama.U prodaji postoje termootporne plastične posude koje su namenjene korišćenju u mikrotalasnoj rerni.
Papirni tanjiri – Pogodni su samo za brzo zagrevanje hrane sa manje masti. Nemojte koristiti obojene papirne tanjire jer puštaju boju. Papirni tanjiri, ubrusi, maramice, salvete i slično upotrebljavaju se samo za kratka dogrevanja. Ukoliko su od recikliranog papira mogu sadržati nečistoće zbog kojih prilikom zagrevanja u mikrotalasnoj rerni može doći do požara.
Keramičke, kamene i glinene posude – Posude od ovakvih materija u načelu se upotrebljavaju u mikrotalasnim rernama. Keramika je pogodna za upotrebu ako nije porozna. To možete proveriti tako što ćete praznu posudu ubaciti u mikrotalasnu na 15-20 sekundi, ako se nije zagrejala, onda nije porozna.
Drvo – Drvene kašike i sličan pribor se mogu koristiti samo za podgrevanje.
Nemojte upotrebljavati:
– tanjire i posude koji imaju zlatne ili srebrne rubove jer mogu stvoriti varnice
– metalne posude, folije, posude sa metalnim dekoracijama
– hermetički zatvorene teglice ili posude, pre zagrevanja im skinite poklopac
Svaka posuda koja se koristi, mora se nesmetano vrteti na postolju, ne sme dodirivati unutrašnjost mikrotalasne rerne!
Kako možete očistiti mikrotalasnu rernu?
Unutrašnjost mikrotalasne se može očistiti mokrom krpom. Zidove čistimo kao što čistimo površinu obične ploče za kuvanje. Tanjir operite ručno ili u mašini za sudove. Ako su mrlje tvrđe i teže za čišćenje, isprobajte sledeći recept: u odgovarajuću posudu (činiju, duboki tanjir) dodajte vodu i nekoliko kašika sirćeta ili limunovog soka; ubacite posudu u mikrotalasnu; podesite mikrotalasnu na najvišu temperaturu (3-5 minuta); kada se program završi ostavite mikrotalasnu zatvorenu još 20-30 min kako bi se unutrašnjost naparila; pažljivo izvucite posudu vodeći računa da se ne opečete; sada su sve mrlje unutar mikrotalasne rerne verovatno omekšale i dovoljno je prebrisati ih vlažnom krpom. Na ovaj način pored mrlja uklonićete i mirise od spremanja hrane.