Podne lampe u vašem domu
Podne lampe, sasvim neopravdano, su potpuno zanemarene kada je reč o enterijeru. Po nekom nepisanom pravilu podne lampe su uvek smeštene u ćošku sobe, a oni koji su bili dovoljno smeli da podne lampe pomere dalje od ćoška otrkili su svu njihovu raskoš.
Osim što podne lampe omogućavaju da se igrate dekoratera u vašem domu, one su ujedno i najjeftiniji način da s vremena na vreme osvežite svoj dnevni boravak. Više izvora svetlosti menja doživljaj prostora, pa tako uz pomoć svetiljki sami možete da kreirate željenu atmosferu i kontrolišete ambijent.
Podne lampe su poslednjih nekoliko godina polako preuzele primat kada je reč o unutrašnjoj rasveti. Nekada su u domovima dominirali raskošni i veliki lusteri, a sada se oni uglavnom dopunjuju svetlom lampi. Ravnomerno raspoređeno osvetljenje se i lako prilagođava vašim dnevnim navikama. Vi birate koliko i koju vrstu osvetljenja želite – jače centrirano svetlo ako čitate knjigu, prigušeno ako odmarate dok slušate muziku, ili umereno osvetljenje, ako imate goste.
Odlučite se – Kakvo osvetljenje želite?
Koliko je zapravo osvetljenja potrebno za jednu sobu? Verovali ili ne, i za to postoji matematička formula. Sve što je neophodno da uradite jeste da pomnožite dužinu i širinu prostorije da biste dobili koliko vati je potrebno da biste našli pravu meru svetlosti.
(Formula glasi: širina prostorija u stopama (1 stopa = 30,48cm) * dužina prostorije u stopama *1,5 =X vati osvetljenja)
Iako možda nećete držati pri ruci digitron kad budete birali rasvetu, nije loše da ipak znate neke osnove.
Podne lampe su zgodne za površine gde nije jednostavno postaviti zidnu, plafonsku ili stonu lampu, svetiljku. Ako je lampa usmerena direktno ka plafonu i ka zidovima, soba će izgledati veće. Ako koristite podne lampe srednje visine – u nivou nameštaja, onda pojačavate „sit – down“ efekat.
Takođe, različiti uglovi pod kojima pada svetlost utiče i na doživljaj teksture, pa i boje tkanine i zidova. Savet stručnjaka je da gde god postoji mogućnost postavite dimer prekidače i na taj način jednim pritiskom podešavate osvetljenje. Zbog svoje praktičnosti arhitekte često dimer prekidače nazivaju i „Bogovima dekoracije“.
Kombinujte stone i podne lampe
Da bi svaki kutak bio dovoljno osvetljen najbolje je kombinovati lustere, podne lampe, kao i viseće i stone lampe.
Podne lampe u obliku arktičkog luka obezbeđuju prigušeno osvetljenje, a uz to i prate modne trendove. Odlično se uklapaju sa stonim lampama sličnih abažura, a idealne su ako vam treba centrirano osvetljenje koje ne umara oči. Najbolje je postaviti ih u uglu sobe, pa da se nadvisuju nad foteljom ili dvosedom.
Dajte prostoru lični pečat tako što ćete izabrati jednu podnu i dve stone lampe istog oblika, ali različitih boja i na taj način razbiti monotoniju. Ukoliko planirate da u prostoriji imate dve podne lampi, vodite računa gde ćete ih pozicionirati. Pazite da od dnevne sobe ne napravite poligon u kome gosti moraju da paze kuda prolaze kako ne bi naleteli na neku od svetiljki.
U trendu je bleštava LED rasveta, a dekorateri je predlažu uz abažur u crvenom ili ljubičastom, jer će ambijentu dati moderan akcenat.
Postavite podne lampe iza dvoseda i učinite ovaj deo stana interesantnijim. Zašto biste naprezali oči dok gledate televizor u zatamljenoj sobi? Napravite kontrast iza TV zone koristeći odgovarajuće osvetljenje.
Izaberite „prave“ podne lampe.
Ukusi se razlikuju, pa tako ni u svetu lampi ne postoji jedinstveno merilo koja je lampa lepa, a koja nije. Lampe cvetnih dezena mogu uneti vedrinu u prostoriju, kao što jednobojne svetiljke mogu doprineti eleganciji i jednostavnosti.
Potrudite se da vaša podna lampa bude prvo što će gosti primetiti. Odlučite se za crnu svetiljku u kombinaciji sa svetlim nameštajem; uparite boju abažura sa tepihom ili jastucima na dvosedu.
Ukoliko gajite romantičarski stil u vašem domu, najbolje rešenje mogla bi da bude lampa pastelnih boja sa abažurom u obliku lale ili zvona. Ako težite modernističkom stilu razmislite o lampama u obliku „bubnja“.
Izbor abažura, visine i oblika lampe je na vama, ali ono na šta bi trebalo da obratite pažnju jeste da se ni iz jedne pozicije ne vide fasung i sijalica. Ukoliko dok sedite preko puta svetiljke i možete da vidite nešto od ovoga, znači da je ili podna lampa podignuta visoko ili da je abažur mali.
Prethodnih godina veoma tražene su bile lampe izrazito dugih i povijenih „vratova“ sa velikim abažurima. Sada se ponovo u modu vraćaju starinske podne lampe klasičnog oblika, izrađene od drveta ili kovanog gvožđa. Duh dalekog istoka polako stiže i kod nas, pa sve češće dnevne boravke i predsoblja krase lampe od bambusa i platna, sa velikim mermernim postoljima i abažurima od plastike.
Vodite računa o utičnicama i postolju
Izbor podne lampe je svakako teži deo posla, ali postoji mnogo detalja na koje je neophodno obratiti pažnju. Podne lampe su praktične jer možete da ih pomerate iz sobe u sobu, a dobra lampa se lako uklapa u svaki ambijent. Ako želite da stavite podne lampe pored fotelje ili dvoseda obavezno pogledajte gde se nalazi najbliža utičnica za struju. Nije lepo za oko da se kabl provlači kroz prostoriju.
Osim oblika, visine i abažura lampe, postolje je takođe bitan deo i u estetskom i funkcionalnom smislu. Postolje mora biti praktično, kako bi svetiljka bila stabilna, a dodatni plus je ako se uklapa u enterijer. Trenutno su najprodavanije lampe sa postoljem od crnog ili belog mermera, koje se lako uklapaju uz svaki stil. Postolje može da bude okruglo i da celom površinom na podu, što je praktično jer može da se podvuče pod nameštaj, S druge strane, uzdignuto postolje u kvadratnom ili kockastom obliku praktično je jer može da prikrije utičnicu ili produžni kabl.
Dnevna soba je veoma zahvalna za korišćenje podnog osvetljenja jer se u ovoj prostoriji uglavnom nalazi nekoliko komada nameštaja koji bi trebalo da imaju svoje osvetljene. Ipak, u skladu sa veličinom prostorije odlučite se koliko ovakvih svetiljki vaša dnevna soba može da „podnese“, a to nek vam bude smernica i pri izboru abažura i veličine lampe, kako gosti ne bi imali utisak da su ušli u prodavnicu lampi.